Mažesniuose miestuose ar kaimo vietovėse vietinės parduotuvės tampa pagrindiniu traukos centru – didžiuosius rinkos žaidėjus čia retai išvysite, tačiau kooperatinės bendrovės Lietuvos kooperatyvų sąjungos (Lietkoopsąjungos) nariai nuo seno rūpinasi vietinių gyventojų gerove – kooperacijos nariai valdo apie 500 parduotuvių, kurių dauguma yra kaimo vietovėse. Nedaug kas girdėję ir apie kitas Lietkoopsąjungos narių bei jos įmonių vykdomas veiklas – ne tik mažmeninę prekybą, bet ir maitinimą, poilsio organizavimą, nekilnojamojo turto nuomą, alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų, duonos ir pyragų bei konditerijos gamybą.

Vertybes saugo ir puoselėja 100 metų

 O viskas prasidėjo dar 1923 metais, kuomet buvo įkurta Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų sąjunga „Lietūkis“, kone po dvidešimtmečio virtusi Lietkoopsąjunga – viena iš didžiausių Lietuvos nevalstybinių organizacijų.

Sunkiais Lietuvos okupacijos ir visuotinio deficito laikais šį vardą žinojo kiekvienas. Suvienijusi narius, Lietkoopsąjunga suvaidino itin svarbų vaidmenį pirkdama iš ūkių ir gyventojų žemės ūkio produktus bei aprūpindama gyventojus prekėmis. Svarbiausią savo misiją – teikti naudą žmonėms ir vienyti vietos gamintojus bei verslus – Lietkoopsąjunga vykdo iki šių dienų. „Nepaisant sudėtingo laikmečio, po Nepriklausomybės atkūrimo Lietkoopsąjunga išlaikė tvirtas savo pozicijas. Džiaugiamės, kad jau 100 metų išlaikome savo vertybes ir puoselėjame tradicijas, tuo pačiu žengdami koja kojon su laikmečiu ir inovacijomis. Tikiu, kad tai, ką sukūrėme per 100 metų, liks ateities kartoms“, – sako Alvydas Pridotkas, KB Lietuvos kooperatyvų sąjungos valdybos pirmininkas.

Šiandien Lietkoopsąjunga vienija 35 juridinius narius ir yra įsteigusi 4 uždarąsias akcines bendroves: „Vilniaus kooperacijos prekyba“, „Lietuviškas midus“, „Palangos žuvėdra“, „Kooperacijos paslauga“. Įvairialypėse kooperatyvo veiklos srityse dirba daugiau kaip 2,7 tūkst. darbuotojų, didžioji dalis – prekyboje.

Kooperacijos parduotuvėse vystomas „namų“ konceptas, leidžiantis būti arčiau kaimo gyventojų, geriau suprasti kasdienius jų poreikius bei lūkesčius. Retas tinklas steigia parduotuvę, kur nėra nė tūkstančio gyventojų. Tokiose vietose dažnai kooperatyvų parduotuvės yra vienintelės ir labai svarbios – čia vietiniai gali ne tik įsigyti reikiamų produktų, bet ir išsigryninti pinigų, susimokėti mokesčius. Juk dažnai mažesnėse gyvenvietėse nėra nei banko skyriaus, nei bankomato, nei pašto. Lankytojai maloniai nustemba prekių asortimentu, kuris formuojamas ne tik iš visiems puikiai žinomų gamintojų ir tiekėjų, bet ir bendradarbiaujama su smulkiais ir vidutiniais gamintojais.

Lietkoopsąjungos įmonių vykdoma veikla

Lietkoopsąjungos įmonė, UAB „Vilniaus kooperacijos prekyba“, kuri priklauso „Koops“ prekybos sistemai, vykdo maisto ir nemaisto prekių prekybą 25-ose bendrovės parduotuvėse, esančiose Šalčininkų, Švenčionių, Ignalinos, Vilniaus, Vilniaus rajono, Prienų ir Elektrėnų regionuose. Ūkinėmis ir statybinėmis prekėmis prekiauja dvi frančizės pagrindu veikiančios „Senukų“ parduotuvės, esančios Vilniuje ir Jurbarke. „Lietuviškas midus“ iki šių dienų puoselėja senąsias midaus gamybos tradicijas. Tai – vienintelė įmonė Baltijos šalyse, gaminanti midų pagal senąsias tradicijas iš vietinių produktų. Medus perkamas tik iš Lietuvos bitininkų, o per metus jo sunaudojama daugiau nei 100 tonų. Be to, midui ir kitiems midaus gėrimams parenkami lietuviški pavadinimai, atspindintys svarbias Lietuvai vertybes: istorinius įvykius, kultūros paveldą. Stakliškių midus atliko savo vaidmenį išlaikant lietuvišką tapatybę sovietų laikais, o šiandien yra puikus Lietuvos „ambasadorius“ užsienyje. Šiam lietuvių gaminamam midui suteiktas kulinarinio ir tautinio paveldo statusas, pelnytas ne vienas aukso medalis ir tarptautinis pripažinimas.

Lietkoopsąjungai priklauso ir gerai žinomas modernus viešbutis „Palangos žuvėdra“, jau tapęs vienu iš šio kurorto simbolių. Įsikūręs bene gražiausiame Palangos kampelyje, kur šalimais – nuostabus Botanikos parkas su unikaliu Gintaro muziejumi, vos už kelių dešimčių metrų – auksines smėlio kopas skalaujanti Baltijos jūra ir puikūs paplūdimiai. Viešbutyje ilsėtis galima jaukiuose dviviečiuose arba apartamentų tipo numeriuose, pasilepinti SPA centro procedūromis, pasikaitinti pirčių komplekse. Taip pat jūsų paslaugoms – visus metus veikiantis restoranas, 2 konferencijų salės su visa reikiama įranga, talpi automobilių stovėjimo aikštelė. UAB „Kooperacijos paslauga“ teikia nekilnojamojo turto ir pastatų priežiūros paslaugas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. 100 metų jubiliejus – Sąjungos narių nuopelnas Jau 100 metų Lietkoopsąjunga vienija kooperatyvus ir įmones, nepamiršdama savo misijos ginti Sąjungos narių interesus, atstovauti jiems valstybės ir kitose institucijose, stiprinti jų ekonominę būklę bei konkurencingumą, plėtoti kooperatinį judėjimą bei efektyviai valdyti turimą turtą, įsteigtas įmones ir gautą pelną naudoti Lietkoopsąjungos tikslams įgyvendinti.

Tai padaryti padeda ne tik vieningi Sąjungos nariai, bet ir narystė Tarptautiniame kooperacijos aljanse, Lietuvos pramonininkų konfederacijoje, Lietuvos prekybos įmonių asociacijoje ir Lietuvos kooperatyvų konfederacijoje. KB Lietuvos kooperatyvų sąjungos valdybos pirmininkas A. Pridotkas Lietkoopsąjungos 100 metų jubiliejaus proga sveikina visus Sąjungos narius: „Džiaugiuosi, kad Lietuvos kooperatininkai bendromis pastangomis, darbais, tarpusavio parama ir idėjų vieningumu sugebėjo išsaugoti ir toliau puoselėja visuotinai pripažintus kooperacijos principus ir vertybes, atlieka svarbų vaidmenį tenkinant ne tik kooperatyvų narių, bet visos visuomenės, ypač kaimo žmonių, ekonominius ir socialinius poreikius. Dėkoju visiems kooperacijos darbuotojams už nuoširdų darbą ir šios gražios šventės proga linkiu sėkmingo bendradarbiavimo, stiprinančio kooperacijos veiklą ir ryžto nuolat tobulėti.“

Šaltinis: https://www.delfi.lt/uzsakomasis-turinys/premium/lietuvos-kooperatyvu-sajunga-mini-100-metu-veiklos-jubilieju-net-ir-sunkiausiais-laikais-islikti-padejo-sajungos-nariu-vienybe-93780623